Alışveriş Sepetim

SparkFun Noisy Cricket Stereo Amplifier - 1.5W

Fiyat:
14,82 USD + KDV
KDV Dahil:
319,15 TL
57,15 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo Sınırlı Sayıda
Sadece kabloyu bağla ve melodilerini çal!
Noisy Cricket Stereo Amplifier, stereo işletiminde (8Ω yük), mono çalışma modunda (4Ω yük) veya kanal başına 300mW'a kadar çıkış gücü sağlayacak şekilde yapılandırılabilen LM4853 Boomer® IC'yi kullanır. Amplifikatör, gücü kontrol etmek ve hem sol hem de sağ kanal kazancını ayarlamak için üzerinde bir anahtar pot ile birlikte gelir.
 
Noisy Cricket Stereo Amplifier, üç bağlantı bölümü, Güç, Giriş ve Çıkış ile kolay kullanımlı bir kart olarak tasarlanmıştır. Güç bölümü, sadece 2.4-5.5VDC'lik bir voltaj aralığına ihtiyaç duyan ancak sadece bir bağlantıya sahip olan üç bağlantı, VCC, VCC OUT ve GND'ye sahiptir.

Bu arada, Giriş ve Çıkış bölümlerinin her ikisi de ses girişleriniz ve çıkışlarınız için GND, SOL IN / OUT ve SAĞ GİRİŞ / ÇIKIŞ bağlantıları içerir.
 


Özellikler:
 
  • Class AB Amplifier
  • 2.4-5.5VDC Supply
  • Mono - 1.5W into 4 Ohms
  • Stereo - 300mW into 8 Ohms
  • Dual Ganged Pot with built in switch to change left and right volume simultaneously, and control power
  • PTH pads provided to change gain resistors if desired
  • Solder jumper to switch between mono and stereo operating modes


Dökümanlar:
  ------------------------------------------------------------------
 

You won’t need a series four de-atomizer with our rendition of the Noisy Cricket, just wire it up and crank up your tunes! The Noisy Cricket Stereo Amplifier, uses the LM4853 Boomer® IC which can be configured to output up to 1.5W of power in mono operation (4Ω load) or 300mW per channel in stereo operation (8Ω load). The amplifier comes with a dual-ganged pot with a built-in switch to control power and adjust both left and right channel gain.
 

The SparkFun Noisy Cricket has been designed as an easy to use board with three connection sections, Power, Input, and Output. The power section features three connections, VCC, VCC OUT, and GND all only requiring a voltage range of 2.4-5.5VDC but with only one connection. Meanwhile, the Input and Output sections both have connections for GND, LEFT IN/OUT, and RIGHT IN/OUT for your audio inputs and outputs. It is important to point out that the Output section of the board does feature an extra pin labeled “MONO,” to use this pin (since the Noisy Cricket operates in Stereo out of the box) and get the full output power from the amplifier you’ll need to configure the Noisy Cricket as a mono amplifier, that way the left and right input channels will be combined to drive a single speaker. To enable mono operation all you will need to do is solder two jumper pads on the back of the board labeled ENABLE MONO OUTPUT and MONO BASS BOOST.
 

With the SparkFun Noisy Cricket Amplifier, you will be provided with a board that fits into the palm of your hand that requires minimal setup that allows you to utilize both stereophonic and monaural sound!
 

GET STARTED WITH THE NOISY CRICKET STEREO AMPLIFIER GUIDE

 

Diğer Özellikler
Stok KoduSPA-DEV14475
MarkaSparkfun
Stok DurumuVar

Ürün Etiketleri


 
Bizi Takip Edin DomiRobot Müşteri Hizmetleri Hızlı Erişim  
Twitter Hakkımızda Ödeme Seçenekleri Anasayfa  
      


 
Facebook İletişim Bilgileri Kargo/Teslimat Hakkında Yeni Ürünler
YouTube Banka Hesapları Kullanım Şartları İndirimdekiler
Telegram  DomiPuan Sistemi Gizlilik Politikası Sepetim
    Üye Giriş/Yeni Üye İade ve Garanti Şartları Download
         
  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.